Saada päring!

Haapsalu kuurordi alguseks loetakse 1825. aastat, mil linnas alustas tööd esimene mudaravila. Rahvameditsiinis on meremuda raviks kasutatud tunduvalt kauem. Kohalike kalurite komme võtta merest hallikassinist muda ning määrida seda saunas oma valutavatele liigestele köitis 1820. aastal Haapsallu saabunud noore kreisiarsti Carl Abraham Hunniuse tähelepanu. Tartu Ülikooli lõpetanud Hunnius oligi esimene, kes meremuda teaduslikult uuris ja selle raviomadused tõestas. Hunnius töötas välja meremuda kasutamise näidustused ja metoodika ning tema initsiatiivil avati Haapsalu esimene mudaravila.

Kuurordi algusaastatel oli suur osa suvitajatest Peterburi õukonnast ja kõrgkihist. Haapsalut on 19. sajandil külastanud pea kõik vene tsaarid ning tsaar Aleksander III on mudavanni mõju ka oma nahal ära proovinud. Väärikust lisavad Haapsalu suvekülaliste pikale reale helilooja Pjotr Tšaikovski, kunstnik Nikolai Roerich ja mitmed teised kultuuri- ja poliitikamaailmas tuntud isikud. Koos suvitajate hulga kasvuga hakkas kasvama ka linn — kerkisid uued mudaravilad, puitpitsilised villad ja pansionaadid. Pärast tsaarivõimu kukutamist promeneerisid Haapsalu kaldapealsetel Eesti riigi– ja kultuuritegelased ning külalised välismaalt, peamiselt Soomest, Rootsist ja Saksamaalt. Linna rajati uusi rannapuiestikke, mereäärseid jalutusteid ja haljasalasid ning paigaldati büste ja skulptuure.

Haapsalu meremuda ammutatakse päris linna külje alt — Tagalahest — ning see on kõige paremini läbi uuritud muda Eestis. Haapsalu muda iseloomustab suur soolsus ja hea kleepuvus. Seetõttu sobib see hästi mähiste tegemiseks Haapsalu muda ravib edukalt radikuliiti, artriiti, polüneuriiti ja reumat, kuid seda kasutatakse ka günekoloogiliste, südame–veresoonkonna, vegetatiivse närvisüsteemi ja teatud nahahaiguste haiguste puhul. Mudamaske võib soovitada neile, kes tahavad, et nahk kaua kaunis püsiks.

Kõige pikema staažiga Haapsalu spaadest on spaahotell Laine (AS Haapsalu Kuurort), mis on nõukogude ajal tegutsenud sanatoorium Laine järglane. AS Haapsalu Kuurort loodi 1994. aastal Haapsalu linna poolt. Aprilli keskel tähistab Laine spaahotell oma sünnipäeva. Täna kuni 168 külalist mahutava Laine ajalugu ulatub tegelikult kaugemalegi. Hoones, kus spaahotell Laine asub, oli ka nõukogude ajal sanatoorium. Siis olid peamisteks klientideks tuusikuga Venemaalt tulijad.